A műanyag nyílászárók hosszú távú, megfelelő (!) működésének alapkövetelménye a karbantartás. Sokan úgy gondolják, hogy az új, modern műanyag nyílászárókkal a beépítés után már nincs tennivaló a tisztításon kívül. Pedig ahhoz, hogy sokáig élvezhessük műanyag ablakaink, ajtóink előnyeit, szükséges évente legalább egyszer a vasalatok finombeállítása. Ezt érdemes szakemberre bízni, mert a „házi barkácsolással” akár tönkre is tehetjük a vasalatot, amelynek aztán sokkal nagyobb lesz a költsége, mintha kifizetnénk az évi egyszeri karbantartási munkákat. Ez egy bőven vállalható összeg általában, míg egy rosszul sikerült finombeállítás következtében felmerülő teljes vasalatcsere 20.000 forintunkba is kerülhet ablakonként.
A finombeállításon kívül vannak praktikák, melyeket mi magunk is elvégezhetünk, ezzel növelve műanyag nyílászáróink élettartamát. Érdemes szintén évente egyszer a vasalatok olajozása pl. varrógépolajjal, de semmi esetre sem étolajjal. :) Némely vasalaton fel is tüntetik azokat a pontokat a vasalaton, melyeket olajozni kell.
Hogy esztétikailag is megőrizzük ablakaink újszerű küllemét, a profilt mindig puha ronggyal tisztítsuk, langyos mosogatószeres vízzel. A műanyag ablak profilján fellelhető apróbb karcokat folyékony súrolószerrel tudjuk eltüntetni, pl. CIF. Jó tudni, hogy a fóliázott szerkezetekhez kapható javító filc, vagy festék, így ezek sérüléseit is van mód korrigálni.
Fontos, hogy az üveget ne tisztítsuk újságpapírral, mert az megkarcolhatja a felületét. Itt is puha rongyot és ablaktisztító szert alkalmazzunk, legmegfelelőbb a mikroszálas kendő.
Mindenképpen figyeljünk arra, hogy a vízrések ne legyenek eltömődve, mert ellenkező esetben ablakaink beázhatnak.
Elég sok helyen láttam már, hogy a nyílászárók kilincsére ráaggatnak különféle dolgokat, mint pl. egy száradó ruhát, de ezt egyáltalán nem lenne szabad, hiszen a vasalatot az ablakszárny súlyához állították be a gyártó üzemben, tehát azon kívül terhelni mással nem szabad, mert a vasalat könnyen elállítódhat, ezáltal a műanyag ablakaink akadhatnak, nehezen záródhatnak.
Nagyon sok gyártó már a megfelelőségi nyilatkozaton is feltünteti, hogy az évenkénti kötelező (!) karbantartási munkák elmulasztása esetén az esetlegesen felmerülő problémákra nem vállalja a garanciális javítást, így ennek költségét is magunknak kell állni. Tehát érdemes rááldoznunk az összeget a karbantartási munkákra, mintsem a későbbi javításokat is saját zsebből kelljen fizetnünk. Természetesen a karbantartásokkor kapott papírt őrizzük meg, hogy ezzel bizonyítani tudjuk a gyártó felé a karbantartási munkák elvégzésének tényét.
Karbantartást kérhet a beépítést végző cégtől, vagy az interneten is talál erre megfelelő szakembert.