2011. június 3., péntek

Olcsó húsnak híg a leve...

Ez tulajdonképpen így működik a műanyag nyílászárók esetében is. Elég sok ajánlatok adunk ki naponta, amelyekre gyakran kapjuk azt a választ, hogy „Köszönjük, de egy kedvezőbb ajánlat mellett döntöttünk”. Ahogy szinte minden termékből, a műanyag nyílászárókból is léteznek már-már pofátlanul olcsó darabok. De vajon az adott kereskedőnek miért éri meg ennyivel olcsóbban adnia a terméket, mint egy hasonló műszaki tartalommal rendelkező más típusú, jóval drágább ablakot?
Először is, két 5 légkamrás műanyag ablak között is olyan minőségbeli különbségek lehetnek, mint egy eredeti és egy józsefvárosi piacról származó Nike cipő között. Persze egy laikus érdeklő csupán azt látja az ajánlatokban, amikor összehasonlítja őket, hogy mindkét típusnál azonos a kamrák száma, az üvegezés Ug értéke is megegyezik, így innentől kezdve nagyrészt az ár alapján dönt. De arra nem gondol, hogy nyilván valamivel spórolnia kell a gyártónak, hogy ilyen nyomott áron tudja kínálni a termékeit. Persze, jó magyar szokás szerint minden bizonnyal az jön le az egészből, hogy a másik – jóval drágább nyílászárót árusító – cég az Ön ablakain akar meggazdagodni. Biztos vannak ilyen kereskedők is, de általában a magasabb minőséget jelenti az árkülönbözet, két azonos műszaki tartalommal rendelkező nyílászáró esetében.
Melyek lehetnek leendő – gyanúsan olcsó - műanyag ablakaink gyenge pontjai?

  1. Profil – Nem mindegy, hogy a profil falvastagsága és a légkamrák közötti elválasztó falak milyen vastagok. Értelemszerűen minél vastagabbak, annál stabilabb, ellenállóbb a nyílászáró. Azt is érdemes figyelembe venni, hogy a két azonos légkamraszámú nyílászáró beépítési mélysége is ugyanannyi -e. Mert nem mindegy, hogy egy 5 légkamrás ablak tokszélessége 60, vagy 70 mm. Annak is érdemes utánakérdezni a gyártónál/kereskedőnél, hogy honnan érkeznek a profilok.
    Fontos, hogy a műanyag ablakprofil „A” kategóriás legyen. Néhány gyártónál kaphatók „B” kategóriás profilból készült ablakok -persze ezt nem hirdetik-, ezeknek a falvastagsága lényegesen kisebb, ezért a stabilitása rosszabb.
  2. Vasalat – Manapság majdnem mindenről olvashatunk az interneten, tehát ne legyenek lusták utánanézni a lehetséges ablakprofiloknak, vasalatoknak, még az ablakcsere előtt. Ezekről különböző fórumokon is olvashatnak, márkafüggetlenül, megrendelők tapasztalatai alapján leírt véleményekről, és segíteni szándékozó szakemberektől. Utólag, amikor már probléma van a nyílászárókkal, hiába olvasgatnak... Mivel nem szeretnék konkrét márkát írni, legyen annyi elég, hogy vannak nagyon jó, jó és – elnézést – szar minőségű vasalatok. Mivel a vasalat a nyílászáró „lelke”, nem mindegy, milyen kerül ablakainkba/ajtóinkba. Egy gyengébb vasalat megkeserítheti életünket, ha havonta szakembert kell hívnunk, mert akad az ablak, vagy éppen nem tudjuk bezárni. Persze megtanulhatjuk mi is beállítani a vasalatot, de nem hiszem, hogy ilyesfajta ambícióink lennének. Egy ablak vasalatának ma már tartalmaznia kell a mechanikus résszellőző funkciót és a hibás működtetés gátlót is.
  3. Merevítés – Van, aki esküszik a műanyag merevítésre – volt „szerencsénk” vele dolgozni, nem volt benne köszönet- , van, aki az acél merevítés mellett teszi le a voksát. Mi is ez utóbbit támogatjuk, mivel sokkal merevebbé, stabilabbá teszi a szerkezetet. Van olyan gyártó, aki a tok és szárnyprofilba egyaránt tesz merevítést, de sajnos olyan is létezik, amely a szárnyprofilból „kifelejti” azt. Olyanról is hallottam, aki a tokból is kispórolta az acélt. A merevítéseknek is több fajtája létezik: van a zártszelvény, amely tulajdonképpen körbeöleli belülről a tokot, és van az „U” alakú, mely a profil 3 oldalát merevíti.
    Újabban léteznek olyan profilok, melyekbe nem tesznek hagyományos merevítést, hanem a belső kamrák vannak úgy kialakítva, hogy megadja a tokprofil stabilitását, valamint a szárnyba beleragasztják az üveget (ékelés helyett) és ez adja meg a merevségét.
    A legfontosabb az, hogy a műanyag ablak gyártója a profilgyártó által előírt merevítést használja, ne ezzel akarja csökkenteni a gyártási költséget.

Természetesen a felsoroltakon kívül még számtalan összetevőn spórolhatnak az olcsó ablakok gyártásánál, de ezek a legfontosabbak, amelyekre érdemes odafigyelni, nem csak az olcsóbb műanyag nyílászárók esetében.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése